Get Adobe Flash player

Scratch

 

Kolejne kroki, aby rozpocząć pracę online:

  1. Przygodę ze Scratchem rozpoczniemy na oficjalnej stronie Scratch www.scratch.mit.edu (otwieramy stronę w dowolnej przeglądarce). Następnie za pomocą opcji ,,Dołącz do Scratch” załóż konto. i zapisuj oraz dziel się z innymi swoimi projektami!
  2. Kolejny krok to opcja ,,Stwórz” dostępna w górnym menu. Dzięki niej zostaniesz przekierowany do programu i będzie mógł rozpocząć zabawę!
  3. Najważniejszym elementem programu są klocki za pomocą, których możesz w dowolny sposób sterować – programować działania wybranego ,,duszka” (standardowo jest nim kot). Konkretne komendy pogrupowane są w kategorie takie jak: „Wygląd”, „Dźwięk”, „Pisak”, „Dane”, „Zdarzenia”, „Kontrola”, „Czujniki”, „Wydarzenia”. 
  4.  Następnie przesuwaj „klocki” na obszar roboczy po prawej stronie ekranu i łącz je jak puzzle w dowolnej kolejności. Każdy skrypt rozpoczynamy od zielonej flagi, symbolizującej start (lub innego klocka z kategorii ,,Zdarzenia”). Dzięki temu stworzysz kod pozwalający twojej postaci wykonywać konkretne działania. Gdy będziesz chciał usunąć któryś z ,,klocków” przesuń go na środkowy obszar skryptów i upuść. Próbuj, układaj, zmieniaj!
  5. Gdy zakończysz pracę i będziesz chciał ją zachować w górnym menu wybierz opcje ,,Plik”. Po rozwinięciu pokaże się polecenie ,,Pobierz na swój komputer” naciśnij i zapisz swój projekt.