Get Adobe Flash player

urządzenia zewnętrzne (peryferyjne)

 

dzielimy na:

wejścia, czyli urządzenia przy pomocy których informacje przesyłane są („wchodzą”) do komputera

kliknij, to zobaczysz w powiększeniu

wyjścia, czyli urządzenia przy pomocy których informacje przesyłane są („wychodzą”) z komputera

kliknij, to zobaczysz w powiększeniu
Pracę komputera można podzielić na trzy etapy: wprowadzanie danych, ich przetwarzanie i wyprowadzanie wyników. Za pomącą urządzeń wejścia, takich jak klawiatura czy mysz dane i polecenia są przekazywane do komputera. Polecenia informują komputer o tym, co powinien zrobić z wprowadzonymi danymi.
Procesor i oprogramowanie komputera przetwarzają dane, a efekt tej pracy jest zwracany w postaci obrazu na ekranie monitora lub wydruku na drukarce.
Urządzeń, za pomocą których możemy wprowadzać dane do komputera, jest bardzo wiele.
Są nimi m.in.:
 1. kamera cyfrowa
Za urządzenia wejścia może posłużyć praktycznie wszystko, co jest w stanie odbierać informację z zewnątrz, a następnie przetwarzać je do postaci danych, które będą zrozumiałe dla komputera. Zanim informacje trafią do komputera, zawsze muszą zostać wcześniej przetworzone przez jakieś urządzenie wejścia.
Opisy urządzeń wejścia:
Klawiatura i mysz

Dane i polecenia przekazywane są do komputera najczęściej za pomocą klawiatury i myszki. Klawiatura pozwala na wpisywanie tekstu i liczb. Klawisze specjalne służą do przekazywania poleceń lub do sterowania czynnościami na ekranie monitora. Zamiast klawiatury wygodniej jest posługiwać się myszą: za jej pośrednictwem przesuwamy na ekranie monitora małą strzałkę (kursor myszy), określając jakie operacje chcemy wykonać.

kliknij, a zobaczysz myszkę ze skrollemkliknij, a zobaczysz myszkę optycznąkliknij, a zobaczysz myszkę kulkowąkliknij, a zobaczysz myszkęRodzaje myszek: z kulką (PS2, szeregowa), optyczna, bezprzewodowa.

kliknij, a zobaczysz klawiaturę bezprzewodowąkliknij, a zobaczysz klawiaturę

 

Rodzaje klawiatur: z przewodem, radiowa, bezprzewodowa, multimedialna.

 

kliknij, a zobaczysz skaner
Skaner
Skanery przekształcają optyczne informacje na komputerowe dane. Skaner, podobnie jak kserokopiarka za pomocą czujników bada kolory i jasność odczytywanego obrazu.
kliknij, a zobaczysz Aparat Cyfrowy CANON PS A95kliknij, a zobaczysz Aparat Cyfrowy Finepix S3500 Fujikliknij, a zobaczysz Kamerę Cyfrową CANON MV700i

Aparaty cyfrowe, kamery

Aparaty cyfrowe nie potrzebują filmu fotograficznego. Obraz, który do nich trafia, zapisywany jest natychmiast w postaci cyfrowej. Po podłączeniu takiego aparatu do komputera, wszystkie obrazy mogą zostać przeniesione do komputera i wyświetlone na ekranie monitora.

Wirtualna rzeczywistość
Istnieją też urządzenia, które przekształcają do postaci danych komputerowych ruch ciała człowieka. Specjalne rękawice, hełmy, czy inne czujniki przytwierdzone do ciała przesyłają do komputera informacje o ruchu, co natychmiast znajduje odbicie na ekranie monitora. Te specjalistyczne urządzenia wykorzystywane są najczęściej w określonego typu grach komputerowych.
kliknij, a zobaczysz telewizor
TV i wideo
Obraz telewizyjny lub nagrany na taśmie wideo również może trafiać do komputera. Służą do tego specjalne karty rozszerzeń, które między innymi umożliwiają oglądanie obrazu TV na ekranie, odtwarzanie płyt Video-CD bądź też tworzenie własnych filmów wideo.
Joysticki, joypad, kierownica
Joysticki, tak jak myszki, pomagają w przemieszczaniu kursora na ekranie monitora. Jednak w przeciwieństwie do myszy, korzysta się z nich najczęściej w grach komputerowych i symulatorach lotu, czyli programach symulujących pilotowanie samolotu.
kliknij, a zobaczysz modem zewnętrzny
Modem zewnętrzny
Inne komputery
Urządzeniem wejścia może być również inny komputer. Dzięki połączeniu kilku komputerów możliwe jest przekazywanie informacji pomiędzy nimi. Modem pozwala na utworzenie połączenia między dwoma komputerami za pośrednictwem linii telefonicznych. Na takiej właśnie zasadzie działa bardzo popularny dziś Internet.
IRDA (podczerwień), Bluetooth (radiowe)
IrDA
kliknij to zobaczysz IrDA na COMkliknij to zobaczysz IrDA na płytę głównąkliknij to zobaczysz IrDA na USB
Mamy trzy rodzaje IrDA: na płytę główną, na COM, na USB.
Bluetooth
kliknij to zobaczysz powiększenieNowa technologia przeznaczona do tworzenia sieci osobistych (PAN), transfer 724 kbps, zasięg 10 m, główne zastosowania to: wymiana danych pomiędzy komputerem, telefonem komórkowym, palmtopem, drukarką, transmisja głosu pomiędzy telefonem komórkowym a słuchawką.
Bluetake BT-007X
kliknij to zobaczysz powiększenie
Adapter USB (bezprzewodowe łącze Bluetooth) umożliwia wykorzystywanie technologii Bluetooth w każdym komputerze wyposażonym w port USB.
kliknij to zobaczysz mikrofonkliknij to zobaczysz mikrofonkliknij to zobaczysz mikrofon bezprzewodowykliknij to zobaczysz super mikrofon
mikrofon
kliknij to zobaczysz tablet
Tablet (digitizer)
Płaska tabliczka wykrywająca pozycję specjalnego pióra-rysika umożliwiającego rysowanie na tablecie jak na kartce papieru(obraz powstaje na ekranie monitora);tablety mają zastosowanie w grafice komputerowej.
kliknij to zobaczysz CoolDrive PRO 1024MB USB 2.0
Pamięć Flash (Pen Drive, Cool Drive)
kliknij to zobaczysz Creative MuVo N200 Micro 512MB FM
Odtwarzacz MP3
kliknij to zobaczysz dyskietkę FDDkliknij to zobaczysz dyskietkę FDDkliknij to zobaczysz płytę CD-R
Nośniki danych (dyskietki, płyta CD-ROM, DVD)
Nie miałoby sensu, gdyby możliwe było jedynie wprowadzanie informacji do komputera i ich przetwarzanie, bez możliwości otrzymania wyników działania. Komputer potrafi przekazać rezultat swojej pracy do urządzeń wyjścia takich jak monitor lub drukarka. Również karta dźwiękowa zaliczana jest do urządzeń wyjścia.
Urządzenia wyjścia:
 1. Monitor
 2. Drukarka
 3. Słuchawki i głośniki
 4. Wideo projektor
 5. Kamera cyfrowa
 6. Telefon komórkowy, smartfon
 7. TV
 8. Modem zewnętrzny
 9. Odtwarzacz MP3
 10. Nośniki danych (dyskietki, płyta CD-ROM, DVD)
 11. inne komputery
 12. Pamięć Flash (Pen Drive, Cool Drive)
 13. palmtop

 

Monitor
kliknij to zobaczysz MONITOR OPTIView p17 TCO`99 Monitor jest to urządzenie służące do wyświetlania informacji przekazywanej przez komputer, na nim ukazuje się to wszystko nad czym właśnie pracujemy. przesyłane Instrukcje dotyczące tego, co ma być wyświetlane na jego ekranie, przekazuje mu zainstalowana w komputerze karta graficzna, która przetwarza je do postaci zrozumiałej dla monitora.. Jej wartością jest liczba punktów obrazu w linii pomnożona przez liczbę linii. Im wyższa jest ta wartość, tym ostrzejszy obraz możemy uzyskać. Za standard w Windows przyjmuje się rozdzielczość 800/600 punktów Jakość obrazu zależy przede wszystkim od jego częstotliwości odświeżania: im częściej odświeżany jest w czasie jednej sekundy obraz, tym spokojniej jest on postrzegany przez ludzkie oko(nie zauważalne jest migotanie obrazu). Częstotliwość odświeżania obrazu mierzona jest w hercach. Aby otrzymać w pełni stabilny obraz , konieczne jest co najmniej 72-krotne (72 Hz ) odświeżenie obrazu w ciągu każdej sekundy. W przypadku monitorów 17 calowych wartość 0,27 mm uznawana jest obecnie za zadawalającą. Jeśli chcemy uzyskać wysokie rozdzielczości powinniśmy wybrać model o wielkości plamki 0,26 lub 0,25 mm. Nowoczesne monitory wykorzystują także cyfrowy system sterowania OSD . Zazwyczaj są to przyciski umieszczone na przednim panelu sterowania urządzenia. W najnowszych monitorach dostęp do opcji zaawansowanych i podstawowych ułatwiają ułożone obok piktogramów skrócone opisy do wyboru w jednym z kilku zachodnich języków. OSD monitora posiada niezbędne opcje regulacji geometrii, położenia i kolorów.

Żaden komputer nie nadaje się do pracy bez monitora czy wyświetlacza. Najczęściej jest to monitor kolorowy, przypominający mały telewizor. Informacje, które są wyświetlane na ekranie monitora pochodzą z karty graficznej w komputerze. Karta graficzna zmienia komputerowe dane w sygnał wideo, który następnie może wyświetlać monitor. W ostatnich latach jakość monitor ów gwałtownie wzrosła. Podczas gdy pierwsze zestawy PC potrafiły wyświetlać tylko jednobarwne teksty, nowoczesne karty graficzne i monitory wyświetlają obraz o jakości lepszej niż w przypadku dobrych odbiorników telewizyjnych. Komputery przenośne wykorzystują płaskie ekrany wyświetlaczy, które funkcjonują na zasadzie podobnej do wyświetlaczy kalkulatorów. Różnica polega na tym, że na ekranach tych komputerów można wyświetlać nie tylko cyfry i litery, lecz także grafikę. Oprócz monitorów kolorowych na rynku można jeszcze spotkać monitory czarno białe, których praktycznie już się nie używa.

 

kliknij to zobaczysz monitor z płaskim kineskopem: iiyama 19cali MM904UT - Vision Master Pro 455kliknij to zobaczysz LCD TV: iiyama LCD 20cali C510Tkliknij to zobaczysz monitor LCD: Belinea LCD 17cali 101735 v.CMonitory:

 

 • z płaskim kineskopem (PureFlat, DynaFlat)
 • TFT (monitory LCD – płaskie monitory)
 • LCD TV

 

Drukarki
Drukarki spełniają podobną rolę, jak monitory- tyle tylko, że tekst jak i grafika pojawiają sienie na ekranie, ale na papierze. Cały proces wygląda więc bardzo podobnie: informacje, które mają pojawić się na papierze wysyłane są z komputera do karty drukarki. Tam zostają zmienione w obraz strony, który następnie poprzez drukarkę trafia na papier. Oba typy zapewniają jednak dość wysoką jakość druku, czasami zbliżoną do jakości czasopism.
Rodzaje drukarek:

 

kliknij to zobaczysz drukarkę atramentową LEXMARK Z612

Drukarka atramentowa
Zasada działania drukarek atramentowych polega na wytryskiwaniu maleńkich kropel atramentu na papier, przy czym wszystko to odbywa się praktycznie bezgłośnie. Po pierwsze niezwykle ważne jest oferowana rozdzielczość wyrażona w punktach na cal (DPI – dots per inch). Różnica między rozdzielczością 300 a 600 pkt./cal jest widoczna gołym okiem, jednak powyżej 600pkt.już nie da się rozstrzygnąć, z wydrukiem o jakiej rozdzielczości był wydruk. A z kolei na rozdzielczość wpływa liczba dysz zastosowanych w głowicy. Istotna jest również objętość wystrzeliwanych z dysz drukarki wyrażana w pikolitrach.

kliknij to zobaczysz drukarkę wierszową anelexkliknij to zobaczysz drukarkę wierszową anelex

Drukarka wierszowa
W jednym cyklu pracy zapisuje cały wiersz tekstu.
Znaki powstają w wyniku uderzania czcionek przez taśmę barwiącą. Czcionki znajdują się na wirującym bębnie lub w pętli połączonej łańcuchem. Pracują tylko w trybie tekstowym. Są bardzo wydajne, stąd używane głównie w dużych systemach komputerowych.

 

Drukarka rozetowa
Znakowa z czcionkami umieszczonymi na obrotowej głowicy uderzającej w odpowiednich chwilach przez taśmę barwiącą w papier. Daje zwykle bardzo dobrą jakość druku (tzw. LQ – Letter Quality). Jest szybsza od drukarek igłowych.

kliknij to zobaczysz drukarkę igłową OKI 3320

Drukarka igłowa
Zapis powstaje w skutek uderzeń specjalnych igieł przez taśmę barwiącą w papier, w wyniku czego powstają oddzielne punkty lub znaki złożone z mozaiki punktów w polach o wymiarach(w pionie)9,18lub24-zależnie od liczby igieł.

kliknij to zobaczysz drukarkę termiczną

Drukarka termiczna
Tworząca zapis na specjalnym papierze metalizowanym od spodu. Drukarki termiczne są ciche i łatwo przenośne, przydatne do niewielkich zadań, wymagających druku średniej jakości.

kliknij to zobaczysz drukarkę laserową HP LJ 1320NW -Q5929A

Drukarka laserowa
Zapis powstaje wskutek związania cząsteczek substancji barwiącej o konsystencji proszku z papierem, a następnie ich termicznego wprasowania. Przeniesienie proszku barwiącego na papier odbywa się pośrednio przez naelektryzowanie w odpowiednich miejscach promieniem światła laserowego obracającego się bębna.

kliknij to zobaczysz głośnikikliknij to zobaczysz głośniki

Słuchawki i głośniki
Sama karta dźwiękowa nie umożliwia jeszcze słuchania muzyki. Bez odpowiednich urządzeń wyjścia, takich jak słuchawki i głośniki nie wyda z siebie ani jednego dźwięku. Jeżeli mamy słuchawki możemy je podłączyć z tyłu obudowy komputera. Kto jednak woli dźwięk płynący z głośników, może takowe wybrać z bogatej oferty dostępnej w sklepach.

kliknij to zobaczysz wideo projektor TDP-SW20

Wideo projektor
Coś o projektorach

kliknij to zobaczysz kamerę cyfrową CANON MV690 Z1

Kamera cyfrowa
O kamerze cyfrowej

kliknij to zobaczysz telefon komórkowy SIEMENSsmartfon

Telefon komórkowy, smartfon

kliknij to zobaczysz telewizorz8291202X

TV

kliknij to zobaczysz modem zewnętrzny

Modem zewnętrzny

kliknij to zobaczysz Creative MP3 Jukebox ZEN Touch 20GB

Odtwarzacz MP3, MP4

kliknij to zobaczysz dyskietkę FDDkliknij to zobaczysz CD-R

Nośniki danych (dyskietki, płyta CD-ROM, DVD)

kliknij to zobaczysz CoolDrive

Pamięć Flash (Pen Drive, Cool Drive)

kliknij to zobaczysz Palmtop ACER Pocket N30 PC2003

Palmtop